X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 24 آذر‌ماه سال 1389

شکلات تیره فشار خون را پایین می‌آورد.

تحقیقات تازه حاکی است که خوردن روزانه مقداری شکلات تیره می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود و در نتیجه از خطر سکته مغزی بکاهد.

به گزارش روز چهارشنبه شبکه خبری بی‌بی‌سی، دراین مطالعه ‪ ۴۴‬داوطلب مبتلا به فشار خون بالا به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه روزانه شش گرم شکلات تیره مصرف کردند و گروه دیگر همین مقدار شکلات سفید.

محققان در نشریه "امریکن مدیسین" (‪ (JAMA‬نوشتند که فشار خون اعضای گروه اول کمی افت کرد، اما گروه دیگر شاهد هیچگونه تغییری نبود.

با این حال بنیاد قلب انگلیس هشدار داد که شکلات "جزو تنقلات است ، نه داروها".

این موضوع که کاکائو دارای خواص بهداشتی است تازگی ندارد و پژوهش‌های قبلی نیز حاکی بر این موضوع بود.

این خاصیت به مواد شیمیایی موجود در این گیاه به نام "فلاوانول"ها نسبت داده می‌شود.

بااین حال تصور می‌شد که برای کاهش فشار خون لازم است مقدار زیادی شکلات تیره مصرف شود و به علاوه فواید آن به خاطر بالا بودن مقدار چربی و قند در شکلات خنثی می‌شود.

اما محققان در بیمارستان دانشگاه کلن گفتند که آنها نشان داده‌اند که با مصرف تنها مقداراندکی شکلات، به اندازه روزانه ‪ ۳۰‬کالری، می‌توان به این نتیجه رسید.

آنها ‪ ۴۴‬نفر در فاصله سنی ‪ ۵۶‬تا ‪ ۷۳‬ساله را که از نظر فشار خون به دو گروه تقسیم می‌شدند مورد مطالعه قرار دادند. فشار خون یک گروه بین ‪۱۳۰/۸۵‬ تا ‪ ۱۳۹/۸۹‬بود که به "پیش فشارخون بالا" (‪ (prehypertension‬موسوم است.

فشار گروه دیگر ‪ ۱۴۰/۹۰‬تا ‪ ۱۶۰/۱۰۰‬بود که به فشار خون بالای مرحله یک موسوم است.

میزان وزن، گلوکوز و چربی بدن هیچ یک از کسانی که شکلات تیره مصرف کردند در دوره مطالعه تغییری نکرد. اما فشار "سیستولیک" (رقم بالایی) آنها به انداز ‪ ۲/۹‬میلی متر جیوه و فشار "دایاستولیک" (رقم پایینی) ‪ ۱/۹‬افت کرد.

محققان اشاره کردند که هرچند این افت اندک، اما از لحاظ تاثیر کلینیکی قابل توجه است. آنها نوشتند که کاهشی به اندازه سه میلیمتر جیوه می‌تواند "خطر نسبی مرگ دراثر سکته مغزی را هشت درصد، در اثر بیماری قلبی را به اندازه پنج درصد و در اثر سایر علل را به اندازه چهار درصد کاهش دهد." آنها همچنین تاکید کردند که مصرف چند تکه شکلات تیره در روز خیلی آسانتر از "تغییرات مشکل در عادات" برای کاهش فشار است.

با این حال مهم است به یاد داشته باشیم که شکلات همچنین پر از چربی و کالری است و بنابراین زیاده‌روی در خوردن آن برای قلب خوب نیست.

میوه‌ها و سبزیجات طیفی از پلی فلاوانول‌ها را علاوه بر ویتامین‌ها و مواد معدنی به بدن می‌رسانند و بنابراین مصرف روزانه پنج وعده میوه و سبزیجات در روز بهترین راه حفاظت از قلب است و در ضمن لازم نیست نگران زیاد خوردن آن باشید.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد