X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 24 آذر‌ماه سال 1389

امکان تولید سوختی قدرتمند با استفاده از میوه

گروهی از دانشمندان آمریکایی می‌گویند: شکر موجود در میوه‌هایی مانند سیب و پرتغال را می‌توان به نوع تازه‌ای از سوخت اتومبیل که تصاعد کربنی آن کم است، تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی، پژوهشگران در نشریه "نیچر" نوشتند که سوخت به دست آمده از فراکتوز (قند میوه) حاوی مقدار خیلی بیشتری انرژی در مقایسه با اتانول است.

منتقدان سوخت‌های زیستی به دست آمده از گیاهان می‌گویند که این شیوه باعث افزایش بهای مواد غذایی می‌شود.

در اتحادیه اروپا و آمریکا سیاستمداران سوخت‌های زیستی (‪ (biofuel‬را با آغوش باز پذیرفته‌اند چرا که آن را راهی برای کاهش تصاعد دی اکسید کربن و وابستگی به نفت وارداتی می‌دانند.

منتقدان می‌گویند که سوخت‌های زیستی کنونی، چه دیزلی که محصول روغن نخل است و چه اتانولی که حاصل ذرت است، کشاورزان را تشویق می‌کند زمین‌های خود را صرف تولید سوخت کنند که در این میان قیمت مواد غذایی افزایش می‌یابد.

اکنون دانشمندان در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون آمریکا می‌گویند که یک شکر ساده به نام فراکتوز را می‌توان به سوختی که دارای مزایای بسیاری نسبت به اتانول است ،تبدیل کرد.

این سوخت "دیمتیلفوران" (‪ (dimethylfuran‬نام دارد و می‌تواند ‪ ۴۰‬درصد بیش از اتانول انرژی ذخیره کند، به علاوه به راحتی اتانول تبخیر نمی‌شود و ثبات بیشتری دارد.

این گروه از دانشمندان می‌گویند که فراکتوز را مستقیما می‌توان از میوه‌ها و گیاهان گرفت یا آن را از گلوکز ساخت.

با این حال مطالعه بیشتری برای بررسی عواقب زیست محیطی این نوع سوخت لازم است.

همزمان ، محققان بریتانیایی می‌گویند که هم اکنون فناوری لازم برای تولید بیودیزل نه فقط از روغن نخل بلکه از طیفی از مواد از جمله چوب، علف هرز و کیسه‌های پلاستیکی وجود دارد.

کارشناسان می‌گویند: ظرف شش سال ‪ ۳۰‬درصد نیازهای دیزلی بریتانیا را می توان از این طریق تامین کرد.

جرمی تامکیسون از "مرکز ملی محصولات غیرغذایی" بریتانیا گفت که نسل بعدی سوخت‌های زیستی می‌تواند بسیاری از نیازهای انرژی برای راه‌انداختن اتومبیل‌ها را تامین کند.

بزرگترین مانع این فرآیند درحال حاضر هزینه آن است.

ایجاد تاسیسات تولید این نوع سوخت ‪ ۱۰‬بار بیش از پالایشگاه‌های کنونی سوخت‌های زیستی رقم زده می‌شود.

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد